GLUKOZAMİN NEDİR, NE İŞE YARAR? 

                                                                                                               

Glukozamin Nedir?

Glukozamin, vücudumuzda kıkırdak yapıda bulunan ve sürekli üretilen amino asit şekerlere verilen isimdir. Kıkırdakların ve eklemlerin birbirleriyle sürtünmesini ve zarar görmesini engelleyen jel bir forma sahiptir.(1)

Glukozaminin Faydaları Neler? 

Glukozaminin eklem sağlığına faydaları hakkında ulusal ve uluslararası araştırmalar olmasına rağmen, Türk Gıda Kodeksi tarafından hazırlanan/yayınlanan «Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği» ndeki yasal zorunluluktan dolayı glukozaminin faydalarından bahsedemiyoruz. Glukozaminin faydaları ile ilgili bilimsel araştırmalardan faydalanmanızı tavsiye ediyoruz.

Glukozaminin Bileşenleri Nelerdir ? 

Glukozaminin Hangi Besinlerde Bulunur ? 

Besinlerde yok denecek kadar az glukozamin bulunur. Bu yüzden genelde takviye gıda olarak kullanılır. Glukozamin doğal olarak insanların kıkırdak yapısında, kabuklu deniz hayvanlarının kabuklarında, hayvan kemiklerinde, kemik iliklerinde ve mantarların kabuklarında bulunur. (2)

Glukozaminin Nasıl Kullanılır ?

Glukozamin hayvanlardan toplanarak kapsül, hap şeklinde takviye edici gıda olarak kullanılır. Gıda takviyelerinde en çok kullanılan bileşen glukozamin sülfattır.

Sağlık probleminiz veya düzenli kullandığınız ilaç varsa doktorunuza danışarak kullanmanız önerilir.

 

* Sağlık meslek mensuplarına bilgi verilmesi amacı ile hazırlanmıştır.