UÇUCU YAĞLAR

"Uçucu yağlar hayatın birçok alanında kullanılabilen tamamen doğal ürünlerdir."Uçucu yağlar nasıl kullanılmalıdır?
Uçucu yağlar hayatın birçok alanında kullanılabilen tamamen doğal ürünlerdir. Uçucu yağlar aromaterapide kullanılır. Bunun yanında temizlik, el-yüz bakımı, cilt bakımı, saç bakımı ve ruhsal rahatlama gibi bir çok alanda uçucu yağları gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Uçucu yağların aromaterapide kullanılmaktadır.

Kişisel Bakım

Uçucu yağlar cilt, saç bakım, kişisel temizik vb. alanlarda kullanılır.

Akne tedavisinde çay ağacı yağı yayğın olarak kullanılmakta ve oldukça etkilidir. Saç bakımınızda kepeklenme problemi için şampuanınıza çam terebentin yağı karıştırarak kullanabilirsiniz.

Temizlikte

Mutfak gereçleri temizliğinde limon yağını temizlik suyuna birkaç damla damlatarak antibakteriyel özelliğinden faydalanabilirsiniz. Uçucu yağları difüzerlerde ve brülör kullanılarak ev ve ofisteki kötü kokuları giderebilirsiniz.

Sağlıkta

Kekik yağı soğuk algınlığı, grip gibi üst solumun yolları tedavisinde kullanılır. Ökaliptus yağı, idrar ve solumun yolları antiseptiğidir. Adet dönemi sancıları ve menepozun getirdiği sorunlara karşı adaçayı yağı kullanılmaktadır. Eklem ve kas ağrıları giderci olarak biberiye yağı kullanılır. Baş ağrısı ve migren ağrısı için nane yağı şakaklara masaj yapılarak uygulandığında oldukça etkilidir.
 

Ruhsal Rahatlama

Ardıç yağı ruhsal temizleyicidir. Zihin karışıklığı ve yorgunluğu gidermede yardımcıdır.

Sedatif etkisi bulunan lavanta yağı, uykusuzluk probleminde kullanılır.

Gül yağı, yatıştırıcı ve heyecan gidericidir.

 

 

* Sağlık meslek mensuplarına bilgi verilmesi amacı ile hazırlanmıştır.