Kurumsal
İletişim
Sipariş Takip
Yardım
Kolay İade

Nioli Yağı Ne İşe Yarar? Nioli Yağı Kullanımı ve Faydaları

Nioli Yağı Nedir?

Nioli yağı, Niaouli olarak da bilinen Melaleuca Quinquenervia adlı ağacın yaprak ve dallarından su buhari distilasyonu yöntemi ile elde edilen uçucu bir yağdır. Nioli uçucu yağı antioksidan maddeler açısından zengindir. İçeriğinde oleik asit ve stearik asit gibi sağlıklı yağlar barındıran nioli uçucu yağı, cilt bakımında oldukça etkilidir. 

Nioli yağı fiyatı, kullanılan hammadde kalitesinden, hammadde işleme sürecinde kullanılan araçlara kadar birçok faktörden etkilenmektedir. Piyasadaki nioli yağı fiyatları bu faktörler nedeniyle değişkenlik göstermektedir. 

 

Nioli Yağı Ne İşe Yarar? 
Nioli yağı ne işe yarar sorusu en sık sorulan sorular arasındadır. Oda kokulandırmadan cilt bakımına kadar pek çok farklı şekilde kullanılabilen nioli yağının ne işe yaradığına daha yakından bakalım.

Nioli yağı, içeriğinde barındırdığı e vitamini ve diğer antioksidan maddeler ile cilt bakımında oldukça etkilidir. Yaşlanma karşıtı özellikleri ile bilinen nioli yağı, cildi besleyip nemlendirerek derinlemesine bakım sağlar. Cildi nemlendirirken, ciltte yağlı bir his bırakmaz. Özellikle yağlı ve akneye meyilli ciltler için ideal bir yağdır. Ciltteki sebum dengesini düzenleyerek akne ve sivilce oluşumunu önler. Cildinizin daha pürüzsüz ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Saç bakımında da kullanılan nioli yağı, saç derisini temizleyerek fazla yağ ve kirin arınmasına yardımcı olur. Saç derisindeki kaşıntı, kızarıklık ve yaralara iyi gelir. 

Antiseptik özelliği ile ciltte oluşan ufak kesiklerin ve yaraların üzerine sürüldüğünde, o bölgenin enfeksiyon kapmasını önler. Böcek ve sinek ısırıklarının iyileşmesini hızlandırır. Nioli yağı vajinal enfeksiyon için de kullanılır. Nioli yağı kullananlar, bu yağın vajina florasını dengeleyerek vajinadaki mantar, enfeksiyon ve kötü kokuları giderdiğini söylemektedir. 

Nioli yağının ağrıları hafifletici özelliği de bulunmaktadır. Analjezik özelliği ile ağrı kesici kremlerde ve masaj yağlarında kullanılır. Sürüldüğü bölgedeki sinirlerde uyuşmaya yol açarak, o bölgedeki ağrıyı hafifletebilir. Kas, kemik eklem ağrılarının yanı sıra baş, boyun ve migren ağrılarına da iyi gelmektedir.

 

Nioli Yağı Nasıl Kullanılır?

Cilt Bakımı

Talya Saf Nioli Uçucu Yağı’nı sabit bir yağ ile seyrelterek temiz cildinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. 

20 ml üzüm çekirdeği yağına 5-6 damla nioli uçucu yağı ekleyip karıştırın ve karışımı cildinize masaj yaparak uygulayın. Yaşlanma karşıtı özellikleri bulunan nioli uçucu yağını benzer özelliklere sahip üzüm çekirdeği yağı ile birlikte kullanmak, cildinizdeki ince çizgi ve kırışıklıkların oluşumunun önlenmesine yardımcı olacaktır. 

20 ml jojoba yağına 5-6 damla nioli uçucu ekleyerek akne ve sivilce karşıtı bakım serumu hazırlayabilirsiniz. Nioli uçucu yağının akne ve sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı etkisi ve jojoba yağının sebum dengeleyici özelliği bir araya gelerek, akne ve sivilcelerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Hazırladığınız serumu özellikle akne ve sivilce sorunu yaşadığınız bölgeye uygulayın. Uygulama yaptığınız bölgenin temiz olmasına dikkat edin.

 

Saç Bakımı

20 ml argan yağına 5-6 damla nioli uçucu yağı ekleyin ve karıştırın. Hazırladığınız karışımı saç diplerinden ucuna masaj yaparak uygulayın ve 30 dakika bekledikten sonra saçınızdan arındırın. Argan yağı saçlarınızı beslerken, nioli uçucu yağı saç derinizdeki fazla kir ve yağı arındırarak saç diplerinizin ferahlamasını sağlar.

 

Masaj Yağı

20 ml hindistan cevizi yağı ve 3-4 damla nioli yağını bir kapta karıştırın. Hazırladığınız yağ karışımı ile vücudunuzun ağrıyan bölgesine masaj yapın. Nioli uçucu yağı analjezik özelliği ile ağrılarınızı hafifletirken, hindistan cevizi yağı cildinizi nemlendirip yumuşamasını sağlayacaktır.

 

Sinek ve Böcek Kovucu Sprey

Spreyli bir şişe içerisine 50 ml su doldurun. İçine 7-8 damla nioli uçucu yağı ekleyin. Karışıma birkaç damla çay ağacı uçucu yağı da ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız karışımı vücudunuza sıkarak, doğal bir böcek ve sinek kovucu olarak kullanabilirsiniz.

 

Aromaterapi Uygulamaları

Buhurdanlık veya difüzörünüze 3-4 damla nioli uçucu yağı damlatarak bulunduğunuz ortamın atmosferini değiştirin.

Nioli yağının balgam sökücü özelliğinden faydalanmak için bir kap sıcak suyun içine 3-4 damla nioli damlatarak, bu suyun buharı ile buhar banyosu yapın. 

 

Nioli Yağı Faydaları 

 • Nioli yağının faydaları saymakla bitmez. Cilt bakımından vajinal enfeksiyona kadar birçok farklı alanda kullanılan nioli yağının faydalarına daha yakından bakalım.
 • Ciltteki sebum dengesini düzenleyerek akne sivilce oluşumunun önlenmesine yardımcı olur.
 • Ciltte oluşan ince çizgi ve kırışıklık görünümünü azaltarak yaşlanma belirtilerini azaltır. 
 • Cildi besleyerek cilt bariyerini güçlendirir.
 • Cildi yağlandırmadan nemlendirir.
 • Cildinizin daha parlak, genç ve sağlıklı görünmesine yardımcıdır. 
 • Antiseptik özelliği ile vajinal enfeksiyon ve mantara iyi gelir. Vajinadaki kötü kokunun giderilmesine yardımcıdır.
 • Ciltte oluşan ufak kesik ve yaraların iltihaplanmasını önleyerek iyileşmelerini hızlandırır.
 • Baş, boyun, kas ve eklem ağrılarını hafifletir. 
 • Saç diplerini besler.
 • Saç derisini temizler ve arındırır. 

Nioli Yağı Neye İyi Gelir, Ne İçin Kullanılır? 

 • Nioli yağı, ciltteki akne ve sivilce sorunlarına iyi gelir.
 • Kas, kemik, eklem ve baş ağrılarına iyi gelir.
 • Vajinadaki mantar, enfeksiyon ve kötü kokulara iyi gelir.

 

Kaynakça:

 

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/08923970802135187

https://koreascience.kr/article/JAKO201431454589024.page

https://www.researchgate.net/profile/Veronika-Simora/publication/361434389_Rosalina_Niaouli_and_Fir_Essential_Oils_Strong_Antifungal_but_Weak_Antioxidant_Activity/links/62b153856ec05339cc9642a1/Rosalina-Niaouli-and-Fir-Essential-Oils-Strong-Antifungal-but-Weak-Antioxidant-Activity.pdf

https://www.mdpi.com/1420-3049/26/16/4750

https://www.scielo.br/j/babt/a/rTTCZb6VXBkyFsS7WxYSwGL/?format=pdf&lang=en

https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/2866562#:~:text=This%20study%20shows%20that%20the,cosmetic%20preparations%20in%20recent%20years.

https://www.mdpi.com/1420-3049/26/16/4750

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1002/ptr.5880https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/2374346

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/613527

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9498542/pdf/healthcare-10-01649.pdf

https://www.jocpr.com/articles/antiinflammatory-properties-of-melaleuca-quinquenervia-cav-st-blake-myrtaceae-niaouli-leaves-essential-oil.pdf

 
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR