Kurucu / Yönetim Kurulu Başkanı

M. Halis ERTAŞ 

 

 

1980 yılında Antalya’da doğan M. Halis ERTAŞ Lisans eğitimini Akdeniz Üniversitesi’nde tamamlamış;

Eskişehir Anadolu Üniversitende Fitoterapi yüksek lisansı yapmıştır. Akdeniz Bölgesinin tıbbi bitki zenginliğinden ve yöre halkının geleneksel üretim ve kullanım alışkanlığından etkilenmiştir. Henüz 23 yaşındayken tıbbi ve aromatik bitkiler alanında sektöre girmiş ve ilk olarak uçucu ve sabit yağ üretimine başlamıştır. Bu dönemde sektör duayeni olan rahmetli Namık Mumcuoğlu kendisine büyük destek vermiştir.

M. Halis Ertaş, sektörde çalışmaya başladığı ilk günden bu yana aralıksız olarak hem üretici hem de sektörün ülkemizde gelişimini desteklemek amacı ile birçok derneğin kuruluşunda ve faaliyetlerinde yer almıştır. Ülkemizde tıbbi ve aromatik yağların geleneksel tüketiminin yanında bilimsel çalışmalarıyla da yer edinebilmesi için akademik çalışmaların içerisinde bulunmuştur.

İlaç dışı ürünlerin ülkemizde eczanelerde satılabilmesi için satış ve pazarlama faaliyetleri ile birlikte onlarca fuar, kongre, dernek çalışmaları, sponsorluklar vb. girişimler ile Talya Bitkisel markasının eczanelerde de satılmasını sağlamıştır. İlerleyen yıllarda başka markaların da doğmasına ve eczacılık sektöründe yer almalarının kapısını aralamıştır.

Yerel ve uluslararası birçok etkinlikte yer alarak Talya markasının yurtdışında yer edinmesini sağlamış, Amerika’da Talya Herbal LLC şirketini kurarak satış operasyonlarının yurtdışı faaliyetlerini de başlatmıştır. Talya Bitkisel, Türkiye ve Amerika şirketler grubunun Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir.