İLAÇ VE BİTKİ ETKİLEŞİMİ

"Enginar yaprakları kolestrol düşürücü etkiye sahiptir. Bu sebeple kolestrol ilaçları ile birlikte kullanımına uzmana danışılmalı."

İlaç ve Bitki Etkileşimi Nedir? 
İnsanlar bitkilerden yararlanma konusunda eskisinden daha fazla önem veriyorlar. Ne yazık ki insanlar kendi başlarına, kulaktan dolma bilgilerle ilaçlar hazırlamaya başladılar.

Tıbbi bitkiler de kimyasal ilaçlar gibi tedavi edici özellikleri vardır. Bu sebeple aşırı tüketim, hamilelik dönemleri, kullanım süresi ve diğer ilaçlarla kullanımı konusuna mutlaka dikkat edilmelidir.

Bitkisel ürünlerde, bitkinin toksik veya alerjik olması, yanlış bitki kullanılması, standardizasyonunun olmaması, etiketlemenin yanlış yapılması, yanlış dozaj alımı, diğer bitki, ilaç ya da gıdalarla etkileşime girme gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır.


Örneğin, keten tohum yağı içerisinde bulunan İçerdiği Omega 3 yağ asitleri nedeniyle kanın pıhtılaşma özelliğini azaltacağından Warfarin vb. ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.

Enginar yaprakları kolestrol düşürücü etkiye sahiptir. Bu sebeple kolestrol ilaçları ile birlikte kullanımına uzmana danışılmalı.

Sarı kantaron’un çiçekli toprak üstü kısmı geleneksel Avrupa tıbbında nevralji, endişe, sinirlilik ve depresyon tedavisinde kullanılır. Antidepresan ilaçları ile etkileşim olduğundan birlikte kullanılmaması gerekmektedir.