BİOTİN (B7/H VİTAMİNİ)
 
 

.

Biotin (Biyotin) Nedir? 


Kimilerine göre güzellik vitamini olarak da bilinen biotin, birçok temel besin maddesinden doğal olarak alınabileceği gibi gıda takviyesi olarak da kapsül veya tablet şeklinde alınabilir.

Biotin Vitamin B7 veya H vitamini olarak adlandırılan suda çözünen bir vitamindir. Karbonhidratları ve yağları parçalayarak enerjiye dönüştürür. Vücutta yağ asitleri, aminoasitler ve glukoz metabolizması için koenzim görevini gerçekleştirir.

Vücudumuzda Biotin Üretimi

Hücrelerimizin gelişiminde biotinin önemli bir yeri vardır. Biotin suda çözünüp kana karıştığı için depolanamaz ve fazlası idrar yoluyla vücuttan atılır. Vücutta sadece bağırsaklarda doğal olarak bulunan bakteriler tarafından biotin üretilir.

 

 

 

Biotin Hangi Besinlerde Vardır? 

Peynir

Kırmızı et

Soya fasulyesi

Karnabahar

Yumurta

Mantar

Kuruyemiş

Tam tahıllı gıdalarda biotin bulunur.

Biotin Nasıl Kullanılır?

Biotin gıdalardan alınabileceği gibi kapsül, hap ve tablet olarak da takviye gıda şeklinde de alınabilir. Günlük kullanım dozajı ve ihtiyacı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Sağlık profesyoneli tavsiyesi ile kullanılması önerilir.

Biotinin Faydaları ve Etkileri

 • • Biotin, saç dökülmesini önleyici etkiye sahiptir.(1)
 • • Biotin, tırnakların daha güçlü olmasını sağlamaktadır.(2)
 • • Biotin, biotin karboksilaz enzimi için bir koenzim rolündedir, biotin karboksilaz  enzimler doğada yaygın olarak bulunur ve yağ asidi metabolizması, amino asit metabolizması, karbonhidrat metabolizması, polipeptid biyosentezi, üre kullanımı ve diğer hücresel süreçlerde önemli işlevleri vardır.(3)
 • • Biotin; insülin üretimi ile kas hücrelerinde glikoz alımını artırarak ve karaciğerdeki glikojen sentezini destekleyen bir enzim olan glikokinazı stimüle ederek kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olur.(4)

Biotinin faydaları ile ilgili daha geniş kapsamlı bilgi için bilimsel araştırmalardan faydalanmanızı tavsiye ediyoruz. Sağlık probleminiz veya düzenli kullandığınız ilaç varsa sağlık profesyoneli tavsiyesi ile kullanılması önerilir.

Kaynakça

 1. A Review of Use for Biotin Hair Loss. A Review of the Use of Biotin for Hair Loss. Patel DP1,2Swink SM3Castelo-Soccio L1.
 2. Biotin for the treatment of nail disease: what is the evidence? Biotin for the treatment of nail disease: what is the evidence? Lipner SR1Scher RK1.
 3. Heat-Stress Response of Maize Mitochondria1 Heat-stress response of maize mitochondria. Lund AA1Blum PHBhattramakki DElthon TE.
 4. Effects of biotin supplementation in the diet on insulin secretion, islet gene expression, glucose homeostasis and beta-cell proportion. Effects of biotin supplementation in the diet on insulin secretion, islet gene expression, glucose homeostasis and beta-cell proportion. Lazo de la Vega-Monroy ML1Larrieta EGerman MSBaez-Saldana AFernandez-Mejia C.
   

   

   

  * Sağlık meslek mensuplarına bilgi verilmesi amacı ile hazırlanmıştır.